czwartek, 13 września 2012

Chorwacja cz. IV wodospady KRKA i GlassBoat oraz Szybenik


Jadno z najbardziej magicznych miejsc  w Chorwacji to Park Nnarodowy Krka ze słynnymi wodospadami.
Pojechalismy do Skradin, tam stateczkiem (wliczonym w cene biletu) do glownego wejscia. Sam stateczek zrobil na chłopcach olbrzymie wrazenie, byli jak zaczarowani. Plynie sie ok 20 min. Drewniana kladeczka przeszlismy cala tzw sciezke edukacyjną (ok 2 km). Nie kapalismy sie pod wodospadem, bo bylo za gleboko, posiedzielismy troche na brzegu. Nie wykupilismy tez wycieczki statkiem w głąb parku, bo uznalismy, ze to za dlugo (miala trwac ok. 3 godzin) i za duzo wrazen na raz. Cała wyprawa zajela nam ok 4 godzin. Chlopcy pieknie dali rade, ale najwieksza atrakacja byly rybki w wodzie i statek :)
Ale same wodospady piekne. Zreszta, nie trzeba dużo pisać. Popatrzcie sami.
Nastepnego dnia popłynęliśmy na wycieczkę GlassBoat.  Oczywiście radosc dzieci wielka, bo statki sa najwieksza atrakcja. Wycieczka trwala ponad 3 godziny, z godzinna przerwa w miasteczku na wyspie Prvic.
Stateczek ma szklane dno, przez które widac dno morza. Pan opowiadal o tym, co widac pod nami, rozne ciekawostki o zyciu fauny i flory. Głownie o ogorku morskim, jeżowcu, rozgwiedzie i małzach. Ogórek morski wyglądał troche jak… kupa, ku wielkiemu rozbawieniu nie tylko chłopców. Zyjątko to, pomimo swojego wygladu, stanowi bardzo wazna czesc Adriatyku, ponieważ jest to naturalny filtr oczyszczajacy tamtejsze wody. Przed przerwa pan wskoczył do wody i wyławiał wlasnie te żyjątka, można było je nawet wziasc do reki :-)
Godzinna przerwe na wyspie chlopcy spedzili na plazy taplając się w wodzie a ja pospacerowałam sobie po okolicznych uliczkach. Niesamowite wrazenie robi miasteczko, po którym nie jezdza samochody! Więcej opisów pod zdjęciami

W jeden z pochmurnych popołudni (byly w sumie trzy deszczowe czesci dnia przez 2 tyg, temperatura spadla wtedy do 28 st) pojechalismy do pobliskiego miasteczka Szybenik. Piekne, stare miast, z twierdza na szczycie. Szkoda tylko ze aparat byl przestawiony i zdjecia znow ciemne...Szybenik