niedziela, 12 lutego 2017

Tysiąc żurawi千羽鶴

Dziś skończyłam składać tysiąc żurawi.
Jednym z najsłynniejszych modeli origami jest japoński żuraw – symbol pomyślności i pokoju w japońskiej kulturze. Legendy japońskie mówią, że żurawie żyją przez 1000 lat. Dlatego też Japończycy wierzą, że złożenie 1000 żurawi przynosi dobre zdrowie i długie życie, nie tylko dla osoby składającej, ale również dla osoby obdarowanej oraz spełnia się jedno ogromne marzenie.

"Gdy nasłano bombę na Hiroschimę, zamieszkująca ją dziewczynka została napromieniowana. Dwunastoletnia Sadako Sasaki zachorowała na białaczkę. Usłyszała o legendzie, która głosi, że żurawię żyją 1000 lat. Mówiono także, że jak ktoś złoży 1000 żurawi, uzyska zdrowie i długie życie. Jednakże Sadako Jej życzeniem było zakończenie wszystkich cierpień, sprowadzenie pokoju na ziemię oraz uzdrowienie wszystkich ofiar Przed śmiercią zdążyła złożyć 644 żurawie. Jej koledzy ze szkoły dokończyli jej dzieło, i postanowili wznieść pomnik upominający 12 letnią dziewczynką ze złotym żurawiem. Co roku wielu ludzi przychodzi tam i stroi pomnik kolorowymi żurawiami."

Kiedy wspomniałam o tym moim dzieciom i spytałam, jakie jest ich największe marzenie oboje zgodnie powiedzieli: własny dom. To było wczesną jesienią - późnym latem 2015 roku. Wtedy nawet nie rozmawialiśmy o własnym domu. Jednak zaczęłam składać żurawie, żeby spełnić marzenie. Pół roku później nasze plany zaczęły się krystalizować. Wybraliśmy projekt, znaleźliśmy działkę i otrzymaliśmy kredyt. Nie wszystko szło łatwo, mieliśmy wiele razy dość formalności. W pewnym momencie brakło już tej radości oczekiwania. Teraz, w połowie lutego, mamy już pozwolenie na budowę i czekamy aż mróz odpuści żeby zacząć budowę.
I tym postem wznawiam pisanie bloga, żeby udokumentować proces budowy domu. Naszego marzenia.


1 komentarz: