środa, 12 września 2007

Blizniaki dwujajowe ? oto jest pytanie!

Odpowiadajac na pytanie Tyglysicy, zrobie wam krotka lekcje o blizniakach :)
Moja ciaza jest dwukosmowkowa, dwuowodniowa, co oznacza cytujac www.blizniaki.net:
ciąża dwukosmówkowa dwuowodniowa (czyli z dwoma łożyskami i dwoma workami owodniowymi) jest możliwa zarówno przy bliźniętach dizygotycznych, jak i monozygotycznych. Bliźnięta dwujajowe (70% wszystkich bliźniąt) mają zawsze dwie owodnie i dwie kosmówki (dwa łożyska). W przypadku bliźniąt jednojajowych sytuacja taka jest możliwa, gdy podział zygoty nastąpi do 4 dnia od zapłodnienia - bliźnięta te są do siebie najbardziej podobne. Podczas badań USG we wczesnym stadium ciąży lekarz może stwierdzić obecność dwóch worków owodniowych i dwóch łożysk - wtedy z dużym prawdopodobieństwem można mówić o ciąży dwukosmówkowej (ale nie automatycznie o dwujajowej!) Jeśli w późniejszym stadium ciąży uda się rozpoznać płeć dzieci i będzie ona różna - wtedy mamy pewność, że chodzi o bliźnięta dwujajowe.

Ponizej zdjecie USG z 7/8 tc, czyli bardzo wczesnej ciazy. Widac wyraznie trzy pecherzyki, a w dwoch z nich widoczne sa ludziki.

Wtedy po raz pierwszy zobaczylam bijace dwa serduszka (w rzeczywistosci pulsujace punkciki). W trzecim pecherzyku byl trzeci dzidzius, ktrego poronilam. Wlasciwie to bylam wtedy przekonana, ze poronilam cala ciaze. Przy wyjsciu ze szpitala, doweidzialam sie, ze mam jeszcze dwojke. Siedzialam na lozku, czekalam na Piotrusia i ryczalam. Pan doktor powiedzial mi wtedy, ze byc moze ten trzeci dzidzius jest jeszcze malenki i moze sie jeszcze ujawnic. Przez dwa nastepne tygodnie zylismy z mysla, ze mozemy miec ... trojaczki. Piotrus i moja mama byli zachwycenia. A mnie ogarnelo przerazenie. Przy kolejnym USG okazalo sie jednak, ze sa to tylko blizniaki. Brzmi znacznie lepiej, realniej. Bo wg mnie, w brzuchu jest za malo miejsca na trojke. Bo mam dwie rece. Bo mam dwie mleczarnie do karmienia.. Dowiedzielismy sie, ze sa to blizniaki dwuowodniowe, dwukosmowkowe, czyli najlepsze :) Bo kazde z nich rozwija sie oddzielnie. Kazdy ma oddzielne lozysko. Nie ma ryzyka ze wystapi zespol podkradania (silniejsze dziecko wyciaga wtedy wszystko co najlepsze, a drugie jest slabsze), ryzyko obumarcia jest wtedy bardzo wysokie.
Ze strony www.blizniaki.net : ciąża bliźniacza dwuzygotyczna (dwujajowa) to najczęstsza postać ciąży wielopłodowej u człowieka. Powstaje w wyniku zapłodnienia dwóch odrębnych komórek jajowych przez dwa osobne plemniki. Od samego początku powstają więc dwa oddzielne i różne embriony. Dzieci urodzone z takiej ciąży nie są do siebie podobne bardziej niż rodzeństwo urodzone z dwóch oddzielnych ciąż.

Jutro idziemy na kontrolna wizyte, wiec prawdopodobnie beda nowe zdjecia :)
Poki co, nie wiadomo wiec, czy sa to blizniaki jedno- czy dwujajowe :) Ale zapytam Pani doktor, ciekawe co powie :))


1 komentarz:

 1. N/A
  Papa 2007-09-13 16:58:49
  Krótko mówiąc, od samego początku postarały się o "osobne pokoje" ;)
  Wygodne dzieciaczki ;)


  Widzisz pojedynczo, a tu...
  I. 2007-09-13 14:28:07
  ...wszystko podwójne :-))) Faaaajnie!!!!


  Ale git
  Brat 2007-09-13 12:51:47
  No fajnie ze wszycho dobrze. U nas tez GITARA. KRZYS W DOMU. P.A.K.A. Pozdrawiamy


  no tak...
  monique 2007-09-12 21:09:37
  Jak ja juz cos napisze z przerwami to same powtorzenia mi wychodza... Ech...
  Bardzo fajna stronka o blizniakach :-)
  Pozdruffki!


  WOW!
  monique 2007-09-12 21:06:05
  Sporo ciekawych informacji. Do linka zajrze, bo tam sa ciekawe informacje :-)
  Dbaj dobrze o siebie mamusiu blizniakow :-)
  buziaki!


  N/A
  tygłysica 2007-09-12 15:34:02
  no proszę:)dzięki za oświecenie...niby w sumie powinnam sama to wiedzieć..ale lepiej u źródła:)))))głaski brzuszkowe zasyłam:)

  OdpowiedzUsuń